Ruszyła Szkółka Parafialna
Wznowiła dzisiaj działalność Parafialna Szkółka Golfowa przy parafii p.w. Św. Jana Chrzciciela.

For English scroll down.

Oprócz grona ubiegłorocznych słuchaczy dołączyło dzisiaj do nas czworo nowych adeptów na golfistów.

Wszyscy spisywali się dzielnie i wszyscy deklarowali, że zajęcia będą kontynuować.

Słuchacze ubiegłorocznej edycji, jako już bardziej zaangażowani, odbyli trening na polu, grając na dołkach pod czujnym okiem naszego klubowego kolegi, Wiesława Dzierżyńskiego.

W załączeniu dwa zdjęcia. Tylko tyle udało mi się zrobić w nawale dzisiejszych zajęć. A i tak nie udało mi się zebrać wszystkich dzisiejszych słuchaczy razem "do kupy" przed obiektyw.

Operations resumed today at the parish golf school at churche of St. John the Baptist.
In addition to last year's group we noticed today four new golf students.
All of them were doing well, and all declared that classes will continue.

Listeners of last year, as a lot more experienced, have received training in the field, playing the holes under the watchful eye of our club colleague, Wieslaw Dzierżyński.

The attached two pictures. Just that I managed to do in class today. And anyway I was not able to gather together all of today's students "to put together" in front of the lens.

Pozdrawiam, Regards

Robert Hanisz

Zdjęcia można obejrzeć w galerii (Photos in Gallery)