Podlaski Ryder Cup
II edycja, Augustów 2010

 

Podlaski Ryder Cup jest cyklicznym turniejem golfowym pomiędzy golfistami z Białegostoku i Augustowa.
Zawody są wzorowane na słynnym turnieju o puchar Ryder Cup pomiędzy Europą i Ameryką o puchar przechodni a przede wszystkim wielki splendor.
Podlaski Ryder Cup też jest rozgrywany o trofeum, którym jest puchar przechodni. Obecnie byliśmy świadkami drugiego turnieju. Poprzedni, pierwszy, rozegrany na polu golfowym Lipowy Most pod Białymstokiem zakończył się zwycięstwem drużyny białostockiej. Tak więc ostatni rok puchar turniejowy zdobił zaszczytne miejsce wśród golfistów z Białegostoku.
W dniach 22 i 23 maja, na przepięknym polu golfowym J.W. w kolonii Grabowo pod Augustowem rozegrano drugi turniej. W ramach zawodów rozegrano trzy konkurencje:
1. Fourball (w jednej grupie, tzw. „flight” gra po dwóch zawodników z każdej drużyny, każdy z graczy gra własną piłeczkę a do rezultatu drużyny liczy się lepszy rezultat) 
2. Foursome (w jednym „flighcie” gra po dwóch zawodników z każdej drużyny, z tym, że każda drużyna gra jedna piłeczką a zawodnicy z jednej drużyny uderzają ją naprzemiennie)
3. Single match (pojedyncze zawody jeden na jeden graczy z przeciwnych drużyn.
W sobotę, pierwszym dniu turnieju do południa rozegrano konkurencję „Fourball”. Każda ze stron była reprezentowana przez ośmio osobowe drużyny. Cztery „flighty” walczyły o cztery punkty do zdobycia. W tej konkurencji zdecydowanie zwyciężyli Augustowianie wygrywając 3 i remisując w 1 „flighcie”. Tak więc do południa było 3,5 : 0,5.
Po południu rozegrano drugą konkurencję. Też do zdobycia było 4 punkty. Tutaj nie było już tak łatwo. Konkurencja zakończyła się remisem 2 : 2. Tak więc po pierwszym dniu prowadził Augustów 5,5 : 2,5. Całkiem niezła zaliczka przed finałową częścią rozegraną w niedzielę, 23 maja.
W niedzielnej konkurencji „single match” było do zdobycia 8 punktów i jeszcze wszystko mogło się zdarzyć. Zespół augustowski stanął na wysokości zadania i zwyciężył w tej konkurencji 4,5 : 3,5. Cały mecz zakończył się rezultatem 10 : 6 dla Augustowa. Tak więc na najbliższe 12 (przynajmniej) miesięcy cenny puchar Podlaskiego Ruder Cup będzie zdobił honorowe miejsce w centrum augustowskiego golfa w Grabowie.
Na zakończenie zawodów rozegrano konkursy towarzyszące. Najbardziej precyzyjnie do celu, z odległości 30 m, zagrał piłeczkę Marian Palczewski (Augustów) uzyskując rezultat 165 cm. Z kolei w konkursie na najdalsze uderzenie bezapelacyjnie zwyciężył Todda Svetland (Amerykanin mieszkający w Białymstoku) osiągając fantastyczny rezultat 260 m.
W odróżnieniu od jesiennych mistrzostw Augustowa, tym razem pogoda dopisała wprost rewelacyjnie. Było ciepło, a nawet upalnie. W sobotnie popołudnie był słychać w oddali grzmoty burzy, ale nie dosięgła on pola golfowego. Fantastycznie przygotowany przez „Szufladę” catering zaspokajał głód i gasił pragnienie zawodników oraz gości turniejowych. Wieczorem natomiast całe podlaskie środowisko golfowe integrowało się przy wspólnym ognisku zorganizowanym w pobliżu jeziora Necko.
Kolejny turniej pn. Podlaski Ryder Cup zostanie rozegrany za rok, tym razem na polu golfowym „Lipowy Most” koło Białegostoku. Już teraz zapraszamy do wzięcia w nim udziału czy to w charakterze reprezentanta czy kibica. Emocje na tym pięknie położonym obiekcie gwarantowane.
Z kronikarskiego obowiązku odnotować należy składy obu drużyn:
Drużyna gości (Białystok): Piotr Misiewicz (kapitan), Mirosław Newel, Bernard Wydra, Sławek £ukjaniuk, Krzysztof Sosnowski, Andrzej Charkiewicz, Krzysztof Seroka, Todda Svetland.
Drużyna gospodarzy (Augustów): Andrzej Sawicki (kapitan), Henryk Szybajło, Stanisław Wawiórko, Józef Wiszniewski, Marian Palczewski, Krzysztof Okrągły, Marek Szoda, Robert Hanisz, Michał Wiszniewski, Kamil Sawicki (junior).
Na zakończenie organizatorzy turnieju pragną podziękować Józefowi Wiszniewskiemu za udostępnienie pięknego pola golfowego J.W. w Grabowie do przeprowadzenia tych zawodów.
Przygotował: Robert Hanisz